
URUGWAJ
Czy lubisz podróżować po Ameryce Południowej, bądź marzy Ci się odwiedzenie tego kontynentu? Tak? A czy na Twojej liście krajów do odwiedzenia znajduje się Urugwaj? Nie? To zapewniam, że po wysłuchaniu tego odcinka dopiszesz go do listy i nie będziesz mógł się doczekać, żeby tam zajrzeć!
Jeden z najmniejszych, ale najbardziej liberalnych krajów świata, w którym WOLNOŚĆ pisana jest wielkimi literami i jest wartością absolutnie nadrzędną. Urugwaj jest książkowym przykładem tego jak powinna działać demokracja i jakie powinna być prawdziwa rola rządzących polityków.
Przewrotna historia tango, (udana) walka z solą, o którą wstyd poprosić w restauracjach i która w przeciwieństwie do marihuany jest niemalże nielegalna oraz wiele różnych ciekawostek kulturalnych, społecznych i kulinarnych (wegetarianie – trzymajcie się mocno!)
Usiądź wygodnie i poznaj Urugwaj od środka!
GOŚĆ ODCINKA
Marta Guillermo-Sajdak - Z wykształcenia językoznawca i literaturoznawca, z zamiłowania przewodniczka. Od jedenastu lat mieszkanka Montevideo.
Jest autorką przewodnika po Argentynie i Urugwaju (wyd. Pascal). Oba te kraje wielokrotnie przemierzyła z plecakiem. Należy do ekipy "Przewodników bez Granic".
Od trzech lat prowadzi kanał na Youtube „Video z Montevideo", w którym odkrywa sekrety Urugwaju, jednego z najmniej znanych krajów Ameryki Południowej.
Youtube: https://www.youtube.com/channel/UCr2lPXwjFmPisqdsnqWl4YA

W tym odcinku:
O tym jak w tak małym kraju udało się wprowadzić prawo absolutnie liberalne i dające stuprocentową wolność wyborów obywateli. O tym, ze państwo jest dla obywateli, a nie obywatele dla państwa.
Jak to możliwe, ze w kraju bez żadnego przemysłu, który nie produkuje żadnych dóbr, społeczeństwo składa się w głównej mierze z klasy średniej, obywatele są dobrze sytuowani, a skrajna bieda w zasadzie nie występuje?
Dlaczego nie ma „rdzennych” Urugwajczyków, a ich korzenie sięgają Europy (w tym Polski).
Jakie tradycje i święta obchodzą są w tym całkowicie świeckim kraju?
O tym, że tango nie powstało wyłącznie w Argentynie, jak to powszechnie wiadomo, ale również w Urugwaju, a taniec ten do dziś odgrywa ważna rolę w codziennym życiu mieszkańców.
Podobnie jak karnawał kojarzony przede wszystkim z Brazylią, a będący najważniejszym świętem w roku w Urugwaju.
Sól wycofana z miejsc publicznych w celu poprawienia zdrowia obywateli.
Yerba mate – nie tylko napój, ale wręcz religia! Co potrzeba do spożywania tego napoju i jaką rolę odrywa w życiu przeciętnego mieszkańca?


Kilka zdjęć z prywatnego archiwum Marty:






